מגזין YD1986, שמפניה

שמפניה קטייה: השמפניה האיכותית שתוכלו להרשות לעצמכם

היין המבעבע המשובח, המזוהה עם אירועים נוצצים וחגיגות של בני העשירון העליון, זכה ביושר במוניטין שלו. תהליך הייצור הייחודי והממושך עשוי להצדיק את מחירו של בקבוק שמפניה, שלרוב נע בין אלפי שקלים ועד לעשרות או מאות אלפי שקלים. כעת יש גם לכם הזדמנות ליהנות משמפניה אמיתית ומשובחת, מאותו יצרן של השמפניות היקרות בעולם – אך במחיר שווה לכל כיס


מה לא נאמר על שמפניה? היין המבעבע הזה, השמור לאירועים חגיגיים כמו חתונות, ימי הולדת, אירועי השקה גדולים וסילבסטר, מלווה את האירופאים כבר כמה מאות, ואת שאר בני התמותה כמאה שנים. קול התרועה של פקיקת השעם, הוא משהו שמעורר קונוטציה של חגיגה נוצצת, והנוזל הענברי הנמזג לכוסיות ארוכות וצרות, "עולה לראש" במהרה ומותיר את כולם שמחים וצוהלים. 

לא סתם, השמפניה זכתה במוניטין היוקרתי הזה, שכן, על מנת לייצר יין שמפניה אמיתי, נדרשת עבודה קשה, ממושכת ודקדקנית, שמתחילה כבר בברירת הגפנים המובחרים ביותר, נמשכת בתהליך ייחודי של התססה וסינון משקעים, ומסתיימת בתהליך יישון במתרפים מיוחדים. כל אלו עשויים להסביר את מחירי השמפניה הגובהים, שעשויים להאמיר לאלפי דולרים לבקבוק ואף יותר מכך. על כל בקבוק שמפניה עמלים עשרות עובדים שמוודאים שכל שלב בייצור נערך בהקפדה ובבקרה מלאה.

 

ההבדלים שבין שמפניה אמיתית לבין החיקוי

אם אתם נוהגים מעת לעת לפתוח בקבוק קאווה או למברוסקו ולכנותם "שמפניה" – טעות בידכם. ישנם כללים נוקשים הנוגעים לייצור שמפניה, ורק היקבים ותהליכי הייצור העונים לפרמטרים הספציפיים הללו, יכולים לכתוב על הבקבוקים שהם מייצרים "שמפניה". הכלל הראשון והנוקשה ביותר, הוא שרק יין המיוצר מענבים שגודלו בחבל שמפאן שבצרפת, יכול להיחשב לשמפניה. אי לכך, הקאווה הספרדית או הלמברוסקו האיטלקי – מחוץ לסיפור. ישנם גם חוקים לגבי תמהיל זני הענבים, כאשר לרוב מדובר בתערובת של שלושה זנים, וכמובן גם כללים הנוגעים לתהליך הייצור, ההתססה, היישון ואפילו אופן הביקבוק של השמפניה.

אחת השמפניות הידועות, המשובחות והיוקרתיות בעולם, היא שמפניה ארמאנד דה בריניאק, תוצרת היקבים של קטייה הצרפתיים. שמה של השמפניה הייחודית הזו כבר יצא ברחבי העולם, ויש מי שלקח את אהבתו ליין המבעבע היקר הזה הוא הראפר ג'יי זי, שאף רכש את מניות המותג מקטייה לפני מספר שנים. השמפניה הזו היא אחת היקרות, ומי שכסף הוא בכל זאת עניין עבורו, סביר שלא יניח את ידו עליה, גם אם מדובר באירוע של פעם בחיים.

אלו מכם שבכל זאת מעוניינים ליהנות משמפניה איכותית באירועים חגיגיים, ישמחו לשמוע שאותו יקב מפורסם בחבל שמפאן, הוציא סדרת שמפניות משובחות שנותנות פייט לא רע בכלל לאחיותיהן היקרות. שמפניות מהסדרה הזו כעת זמינות לרכישה בארץ, כאשר מחיריהן נע בין 269 ל- 729 שקלים לבקבוק שכולו עונג, הנאה ושמחה מהדבר האמיתי.

 

השמפניה המשובחת של קטייה – שתוכלו להרשות לעצמכם


הסיפור הזה מתחיל אי שם בשנת 1625, וככל הנראה עוד לפני, כאשר משפחת קטייה החלה לראשונה לשתול גפנים בשיני-לה-רוזס, בלב מונטן דה ריימס שבחבל שמפאן הצרפתי. "שמרנו על הפילוסופיה המקורית שלנו במשך מאות שנים, ונקטנו בגישה בת קיימא לסביבה של 33 הדונם שלנו במשך יותר משני עשורים", מספרים יורשי הכרמים לבית משפחת קטייה.


פאסט פורוורד לשנת 2002 אלכסנדר קטייה, בנו של ז'אן ז'אק, סיים לימודי יינות באוניברסיטת ריימס בשנת 2002 וטס להתאמן באוסטרליה לפני שחזר ליקבי קטייה המשפחתיים. בחזרה במולדת, אביו לימד אותו כיצד למזג כל אחת מהשמפניות האיקוניות של היקב, שבנו את שם המותג היוקרתי במשך דורות.

 

בהמשך, תפס אלכסנדר בעלות על אביו, והמשיך את מדרשו של קטייה, לאחר שהפך למנהל הרשמי של היקב בשנת ,2011 ופעל להבטחת ההצלחה והאיכות העתידית של השמפניה של קטייה.

מותגי שמפניה קטייה שכדאי להכיר:
אלגנטית ומורכבת: שמפניה קטייה קלוס דה מוליין ברוט פרימייר קרו

₪689

הקלוס דו מולן משתרע על פני 2.2 דונם בלבד. הוא אחד משני הכרמים ההיסטוריים, הוא מוקף חומה ממוקם במורדות שטופי השמש של מונטאן דה ריימס ליד שיני-לה-רוז. צוות המומחים בקטייה עשה שימוש בשלושה בצירים, שנבחרו ביכולתם להתיישן בחן, ושילב אותם ליין המשקף את מוצאם הייחודי. Clos du Moulin Rosé הוא שמפניה בכרם יחיד והוא מבטא באופן מושלם אלגנטיות ופירותיות. לכל בקבוק מספר ייחודי משלו.

עשירה ופירותית: שמפניה  קטייה ברוט פרימייר קרו

₪269

השמפניה הזו מיוצרת מתערובת כבדה של ענבי פינו, שגודלו בתשעת הכפרים האהובים על יקבי קטייה (בעיקר לודס, קיני-לה-רוז וילי-לה-מונטן), השמפניה מסוג ברוט פרמייר קרו היא ההשתקפות הטהורה ביותר של סגנון ייצור היין של קטייה. היין העשיר הזה מיוצר בעיקר מענבי פינו מאוניר, והוא מאופיין באלגנטיות, בנדיבות, בגוף מובחן ובנוכחות העזה של הפרי.

 

רעננה ומשיית: שמפניה קטייה ברוט בלאן דה בלאן פרימייר קרו

₪393

 

Cuvée Blanc de Blancs Premier Cru היא השמפניה האיקונית ביותר של יקבי קטייה. היא מיוצרת אך ורק מענבי הכרמים שבתשעת הכפרים שבחבל קטייה  (בעיקר לודס, קיני-לה-רוז וילי-לה-מונטאן). השמפנייה הזו משקפת באופן הנאמן ביותר את הטרואר בו גדלו הגפנים, Cuvée Blanc de Blancs Cattier מאופיין בנוכחות רעננה במיוחד, בבוטות שלא ניתן להתעלם ממנה ובגימור המעוגל.

גורמה חמים: שמפניה קטייה ברוט רוזה פרימייר קרו

₪329

למה לבחור בין יין לבן לאדום, כאשר ניתן להנות משמפניה רוזה? שמפניה רוזה מיוצרת על ידי הוספת יין אדום לתערובת, כאשר שמפניהמסוג ברוט רוזה פרמייר קרו, משקפת את איכות זני הפינו של מונטן דה ריימס ואת מורכבותם הארומטית המדהימה. שמפניה זו היא זיקוק טהור של אלגנטיות ועוצמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *