בירה, מגזין YD1986

בירה עלמה – סיפורה של גאווה ישראלית

בירה עלמה, בירה ישראלית ייחודית וטעימה באופן מיוחד. חברת YD ONLINE מציעה בירה עלמה, לאנשים שרוצים ליהנות מבירה טעימה באמת.

לישראלים לא צריך לספר מה זה בירה. מדפי הבירה מציעים שלל אפשרויות ומגוון גדול של סוגי בירה שונים.הדבר הכי מעניין הוא כי הבירה בעצם התגלתה בטעות. דגנים נבוטים התקלקלו ואנשים אמיצים שהחליטו לטעום את התוצאה ה'מקולקלת' דווקא התלהבו ממנה. מכאן ואילך הם פשוט זימנו את התסיסה הזו שיוצרת את הבירה. הם עשו זאת על ידי שימור של דגימה מכל בירהשבושלה קודם לכן כאשר את הדגימה הזו הכניסו אל תוך הבירה החדשה.התהליך דומה לשיטה של שימור מחמצת, שיטה קדומה שהייתה מקובלת להכנת בצקים.שיטה שיש כאלה המשמרים אותה עד היום.

ישנם כמה וכמה מותגים מוכרים של בירה אשר מייצגים כיום בגאווה את הבירה הישראלית. כל בירה עם הטעמים המיוחדים שלה והמאפיינים שעושים אותה למה שהיא.

נלמד מעט על המרכיבים של הבירה, על צורת ההכנה שלה ועל ההבדלים בין סוגי הבירה השונים.

תהליך ההכנה של הבירה

המרכיבים העיקריים של הבירה הם מים, לתת שעשוי בדרך כלל משעורה, כשותנית ושמרים. יש כאלה העושים שימוש גם באמצעי תיבול שונים על מנת להעניק לבירה טעמים מיוחדים. מלבד השעורה יש כאלה העושים שימוש גם בזרעים נוספים בתור מקור לסוכרים כמו אורז או תירס.

מהי לתת?

הזכרנו את הלתת כמרכיב מרכזי ועיקרי בתעשיית הבירה מהו הלתת? הלתת הוא חומר גלם אותו מייצרים מדגן שעבר הנבטה. ההנבטה הזו גורמתלכך כי נוצר פרופיל עמילנים אשר באמצעותו ניתן לייצר את הבירה. על פי רוב נעשה שימוש בלתת שעשוי משעורה. ישנם גם בירות העשויות מחיטה אך אלה מיוצרות גם מלתת של חיטה וגם לתת של שעורה. בעולם הגדול נעשה שימוש גם במקורות סוכר נוספים כמו תירס או אורז, בגלל שהם זולים משמעותית מהלתת.

המים בבירה

למעשה המים זהו המרכיב העיקרי בבירה. כאן חשוב לתת את הדעת לסוג המים ולמקור ממנו הם מגיעים. מים קשים הינם טובים יותר כאשר רוצים לייצר בירה כהה. מנגד, המים הרכים יהיו טובים יותר לצורך הכנה של בירה בהירה.

כשות

הכשותנית בבירה היא זו שמעניקה לבירה את המרירות האופיינית שלה. היא גם תורמת לה את הארומה המיוחדת שיש בבירה. לצורך תיבול והוספה של מורכבות לבירה נהוג להשתמש בצמחים שונים, לא רק בכשות. אך הכשות יש לה יתרונות רבים וסגולות מיוחדות על פני הכשות האחרים. על כן הפכה הכשות למרכיב פופולארי ואפילו הכרחי לצורךייצור הבירה. המרירות שלה מצמיאה והיא מעוררת שתייה. היא גם מצמצמת את הפעילות החיידקית ואפילו מונעת אותה.

שמרים

השמרים הם למעשה ייצור חד תאי. השמרים שייכים לממלכת הפטריות. הם מפרקים את החד סוכרים כמו גלוקוז, מלטוז וכדומה והם מנצלים את הפירוק לצורך ייצור תהליך אנרגיה. כתוצאה מפעילות זו נוצר הפחמן הדו חמצני והאתנול. מלבד האלכוהול ופחמן הדו חמצני אחראיים השמרים לארומה ולטעמים של הבירה.

חשוב לדעת שלכל סוג של שמרים ישנו מטבוליזם שונה וזה מה שבעצם יוצר את ההבדלים בין סוגי הבירה השונים והטעמים שלהם בפועל.

זו הסיבה כי כל מבשלה מגדלת בעצמה את השמרים שלה, במתכון המדויק שלה וזאת על מנת ליצור את הטעמים הבלעדיים של הבירה שלה.

סוגים של בירה

הבירות בעולמנו מחולקות לשתי משפחות. יש את לאגר ויש אייל. החלוקה למעשה נובעת בעקבות הסוגים השונים של הבירה כמו גם צורת הטיפול בהם.

מיקום התסיסה – שמרי הלאגר הם שמרים שתוססים בחלק העליון של מיכל התסיסה ושמרי האייל תוססים בחלק התחתון.

הטמפרטורה – שמרי לאגר תוססים בטמפרטורה נמוכה יחסית של בין 4 ל – 15 מעלות ושמרי האייל מתרבים בטמפרטורה גבוהה יותר של בין 15 ל – 24 מעלות. הקירור הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך כאשר מדובר בשמרים מסוג לאגר.

מבחן הטעם – גם מבחינת הטעמים, ישנו הבדל גדול. טע הבירה מסוג אייל הוא עשיר יותר מבירת הלאגר וזאת הודות לחומרי הארומה והטעמים השונים אשר מיוצרים בתהליך התסיסה.

מכינים אותה בבית

האמת היא שאפשר לייצר בירה גם באופן עצמאי בבית. יש הרבה ששולחים את ידם בחביב זה היות ומערכות הייצור הן די פשוטות והמחיר נמוך. כל מי שמעוניין לרכוש ידע בהכנת בירה, יכול בהחלט למצוא אותו בקלות.

חשוב לציין כי למרות הדעות בדבר ההשפעות המזיקות של הבירה, יש לבירה גם השפעות מיטיבות ובריאות.

מהי בירה עלמה?

בירה עלמה היא בירת לאגר כהה, היא אדמונית והייצור שלה מורכב מתהליך של בישול בסיסי ולאחר מכן סינון קר. התהליך הזה מסייע לה בשמירה על הצבע הייחודי של הבירה וכמובן גם על הטעם הבלעדי.

עלמה, מבושלת עם הרבה אהבה וגם הרבה הבנהוהיכרות עם הצורך של חובבי הבירות בישראל.

מבחינת ההתאמה של הבירה למזג האוויר הרי שהבירה הזו הודות לצבעה האדמדם לצד המרירות העדינה שלה, הופכת להיות מתאימה לכל מזג אוויר.

היכן מכינים בירה עלמה?

למעשה בפועל מבושלת הבירה בפורטוגל. שם ישנה המבשלה המיוחדת שהיא מהמודרניות וגם האיכותיות ביותר בעולם. שם בחרנו לייצר את הבירה על מנת שהיא תקבל את התנאים האופטימיים ביותר.

עלמה – על מה ולמה?

למה נקראת הבירה בשם הזה – עלמה?

הבירה קרויה על שמה של עלמה רוזנבלום. עלמה היא דור שלישי במשפחת בבלי והיא גם הנכדה הבכורה. עלמה נולדה בשנת 2003, היא מתגוררת בעיר תל אביב עם משפחתה ומצטיינת בלימודיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *