מגזין YD1986, שמפניה

ארמאנד דה בריניאק – השמפניה היוקרתית שעשתה היסטוריה

 

בשנות ה-50, חלמו ז'אן ז'אק ובנו אלכסנדר, דור 12 ו-13 של מגדלי יין,  לייצר ולהפיק את השמפניה המשובחת ביותר, מהענבים שגידלו על פני 30 דונם באזור מונטאן דה ריימס הצרפתי. כאשר 18 איש מטפלים בתשומת לב בכל בקבוק המכיל תערובת של 3 זני ענבים מבצירים שונים, מועבר ליישון מיוחד בחביות עץ במרתפים עמוקים – אי אפשר לטעות. כנראה שזו השמפנייה הטובה בעולם

במשך למעלה מ-250 שנים, משפחת קטייה מגדלת גפנים המתפרשים על פני שטח עצום של 33 הקטאר, באזור מונטאן דה ריימס הצרפתי, הכולל את הכפרים כולל הכפרים רילי-לה-מונטאן, קיני-לה-רוז ולודס. חלומם של ז'אן ז'אק ובנו אלכסנדר, דור 12 ו-13 של מגדלי יין,  היה לייצר ולהפיק את השמפניה המשובחת ביותר. בדיוק באותו הזמן, צרפת של שנות ה-50 ,האם, נלי קטייה התאהבה בדמות בשם "מ.דה בריניאק" ברומן שקראה, הבן ביקש לעשות לה מחווה של הוקרה ואהבה. המותג, שהיה רדום במשך עשרות שנים, התחדש לאחר שנוסף לשמו השם ארמנד. התאגיד הצרפתי Comité Interprofessionnel du vin de Champagne דרש זאת על מנת למנוע כל בלבול עם הכפר הצרפתי בריניאק, שנמצא ממש מחוץ לאזור שמפיין עצמו. וכך החל לצאת לדרך מותג השמפנייה שאין שני לו בעולם – ארמאנד דה בריניאק.

הסודות של השמפנייה: שילוב של של 3 בצירים ו-18  אנשים מטפלים בכל בקבוק

אז מה הופך את השמפניה הזו לכל כך ייחודית ומשובחת?

נתחיל מזה שהשמפניות של ארמאנד דה בריניאק תמיד מורכבות משילוב של כמה זני ענבים מבצירים שונים, בסגנון מולטי-וינטאג' (כמו גרנדה קוביה של קרוג), ובציר הזהב של ברוט מורכב  מתערובת של זני הענבים פינו נואר, פינו מאוניר ושרדונה. שני בצירים אחרים, רוזה ובלן דה בלאן (100% שרדונה), הושקו בשנת 2008. בשנת 2015 הצטרפו לרשימה גם Demi Sec ו- Blanc de Noirs 100% Pinot Noir).

השמפניה הזו מקבלת טיפול מיוחד, כאשר קבוצה של 18 אנשים מיומנים במיוחד, אחראית לכל בבקבוק שמפניה ארמנד דה בריניאק, החל ממיון דקדקני של הפרי ועד לרגע בו הבקבוקים יוצאים את המרתפים. כל שלב בתהליך מובל על ידי מגע האנושי, החל מליקוט הענבים בידיים ועד לליטוש כל בקבוק ולהחלקת ידיים על תוויות פיוטר צרפתי. ללא לחצי הספק מטעם ההנהלה, הצוות שמאחורי שמפניה ארמנד דה בריניאק מתמקד בכל פרט קטן בתשומת לב ובנחת, כדי להבטיח איכות אולטימטיבית בכל שלב.

שלבי הכנת השמפנייה הייחודית

 לאחר קטיף ידני, הפירות מועברים לדחיסה באחד משני יקבים בבעלות משפחתית, הממוקמים קרוב לכרמים. הדחיסה הראשונה של 4,000 קילו ענבים מספקת תפוקה מותרת של 20.5 דונם מיץ. ה"קווה " וארמאנד דה בריניאק בוחרים בקפדנות את החלק הראשון והטרי ביותר שיצא ממכבש זה.

 בקבוקי השמפניה מאוחסנים בשכיבה במרתפים במשך שנים לפני הייצוא. ארמאנד דה בריניאק משתמש במינון ייחודי הכולל את היינות הטובים ביותר שהתיישנו במשך שנה בחביות עץ אלון צרפתי. חביות עץ אלון אלה מונחות 30 רגל מתחת לאדמה, מה שמעניק לשמפניה את מורכבותה ואת חייה.

כל בקבוק מתכת מוגמר בעבודת יד, עם יישום של תווי פיוטר צרפתיים, לאחר מכן הבקבוקים מלוטשים ונארזים בקופסת מתנה עשויה עץ צבוע בלכה. ביקב הקפדני הזה מבטיחים שכל בקבוק הוא ייחודי. התשואה השנתית של בקבוקים אלה היא בערך 60,000, מה שנחשב נמוך למדי בהשוואה למותגים אחרים. מה שגם יכול להסביר את מחיריהם היקרים.

המשלוח הראשון של שמפניית ה-Brut Gold היוקרתית

בתחילת המאה העשרים ואחת, משפחת קטייה החלה להפריש ארגזי יינות המיועדים למילוי, עבור פרויקט שמפניה יוקרתי במיוחד. הבקבוקים הראשונים של ארמנד דה בריגנאק GOLD BRUT יצאו את המרתפים בצרפת בשנת 2006 והחלו להפוך לשם דבר ברחבי העולם.

מבקרי היין משבחים והשמפניה זוכה בפרסים יוקרתיים

בפברואר 2009 פרסם המבקר הספרדי חוסה פנין ביקורת מהללת על ארמאנד דה בריניאק ברוט גולד.

 בנובמבר 2009 פרסם מגזין FINE Champagne את תוצאות הטעימה העיוורת של 1,000 מותגי שמפניה, כאשר ארמנד דה בריניאק ניצב בראש הרשימה.

בשנת 2015, מבקר היין יאנסיס רובינסון MW דירג את שמפניות הבלאן דה נואר ודמי סק החדשות 18/20 נקודות. באותה שנה קיבל ארמנד דה בריניאק' בלאן דה בלאן' מדליית זהב כפולה בתחרות היין הבינלאומית בסן פרנסיסקו. בנוסף, ארמנד דה בריניאק ברוט זהב זכה גם במדליית זהב בתחרות היין הבינלאומית בסן פרנסיסקו לשנת 2015.

בשנת 2016, ארמנד דה בריניאק 'בלאן דה נואר' אסומבלאז' זכה בפרס Blanc De Noirs # 1 בעולם לשנת 2016 על ידי המגזין FINE Champagne.

באותה שנה, Spectator Wine דירג את ארמנד דה בריניאק רוזה ב-92 נקודות ופאנל הטעימות דירג את ארמנד דה בריניאק ברוט גולד ב- 93 נקודות, ולבלאן דה בלאן הוענקו 94 נקודות. 'דקנטר' העניק 96 נקודות למהדורה החדשה Armand de Brignac Blanc  de Noirs Assemblage Two , 95

נקודות עבור הברוט גולד ושני "ה-CUV'EES" רוזה ודמי סק קיבלו 93 נקודות ציון.

 בשנת 2017 זכה ארמאנד דה בריניאק ברוט רוזה לשמפניית הרוזה הטובה בעולם לשנת 2017 על ידי TastingBook.com.

 ג'יי.זי והבאזז התקשורתי סביב השמפנייה היוקרתית

בשנת 2006 הופיעה השמפנייה היוקרתית בקליפ של הראפר ג'יי.זי Show Me What You" Got״ ועורר הדים רבים. זו היתה כנראה יריית הפתיחה לבאות – כעבור כחמש שנים הודיע הראפר העשיר על רכישת מותג השמפנייה. באירוע התרמה מיוחד שערך הראפר עבור הנשיא דאז – אובמה, ניצב מגדל של 350 בקבוקים מהשמפנייה היוקרתית והיקרה. מחווה שדוברה במשך שנים ותרמה רבות לחשיפת המותג בעולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *