וויסקי, מגזין YD1986

אייל אוף ג'ורה – סקירת מותג

 אייל אוף ג'ורה, וויסקי שחובבי הוויסקי בעולם מכירים ומתמכרים לו. חברת  YD1986 את המותג השובח הזה בישראל – מוזמנים לרכוש אצלנו!

בדרום מערב סקוטלנד, מול החוף המערבי שוכן לו אי מרוחק. ג'ורה שמו. פיזית הוא דווקא לא כל כך רחוק מהיבשת.מדובר במרחק של 60 מייל בסך הכול אך למי מגיע למקום נדמה כי הוא הגיע לעולם אחר. האי מציע נוף מרהיב של הרים פראיים ולוקים שלווים לצד מים סוערים. האי עצמו לא ממש גדול. אם נבקש לדייק, אורכו עומד על 32 מייל ורוחבו על לא יותר מ – 8 מייל.

מי מתגורר במקום הזה? אז האמת היא שיש שם הרבה צבאים, אף יותר מבני אדם. המקום מונה כמאתיים תושבים בלבד. אך הם לא צריכים יותר מזה על מנת להיות מפורסמים. אז אולי לא כולכם שמעתם על המקום אך מי שמתעניין במשקאות חריפים, מבין בוויסקי טוב ומוכן גם לשלם עליו, מכיר מן הסתם את המותג אייל אוף ג'ורה. הוא מיוצר שם באי.

כמה שנים קיים המותג?

במקום פועלת מזקקה אשר הוקמה כבר בשנת 1810 אך היא נסגרה לאחר עשרות שנים של פעילות ב – 1901. לאחר תקופה נוספת של כשישים שנה היא נפתחה שוב, בשנת 1963. היא למעשה אחת המזקקות הצעירות בסקוטלנד. היא עברה כמה וכמה ידיים כאשר היא מספקת את הוויסקי שלה בעיקר לבלנדים. בשנת 1993 היא נרכשה על ידי קבוצת וויט אנד מקאי. (Whyte & Mackay). מלבד השימוש בוויסקי בבלנד שלה, החלה הקבוצה החדשה לבקבק את משקה הג'ורה במספר בקבוקים בגילאים שונים כסינגל מאלט.

בשנת 2007 נרכשה המזקקה על ידי התאגיד ההודי יונייטד ספיריטס וזאת כחלק מעסקת רכישה של וויט אנד מקאי כולה.

למעשה אנחנו מכירים כיום את הוויסקי מאלט מיושן כאשר יש לו כמה דרגות יישון. 10 שנים, 16 שנים ו – 21 שנים.

איך מכינים את הוויסקי במקום?

במקום קיים פאב אחד בסך הכול, מזקקה אחת ומיקרו אקלים מובחן מאוד. האמת היא שהתנאים במקום אינם קלים כלל וכלל להכנה של וויסקי אך התושבים של ג'ורה גאים מאוד בייצור שלהם והם בטוחים שאין טוב מזה. האמת היא שגם אנשים מכל העולם המבינים בוויסקי, טוענים את אותו הדבר והם אף מוכנים להוזיל מכיסם הון רב, מאות ואף אלפי שקלים על מנת לזכות ולאחוז בבקבוק וויסקי מיושן.

הטעם, הריח והמראה של הוויסקי

אייל אוף ג'ורה נחשב מאלט מעודן במיוחד בהשוואה למאלטים אחרים ולכן הוא גם מומלץמאוד כאפריטיף.

הוויסקי הוא בצבע ענבר זהב עמוק, ריחו עשיר ועז עם רמזים עדינים של שוקולד ושל מרציפן. יש בו ארומות של תבלינים כמו ווניל, ניחוח עדין של טופי הדרים וביחד נוצרת הרמוניה מדהימה המתבטאת בחמימות. יש החשים בניחוח של עשן כבול עדין לצד מליחות ים עם שמן זית כאשר ברקע הם חשים מחטי אורן ודבש.

טעמו של הוויסקי הינו בשל ומפתה במיוחד. החמימות הטבעית של הלשון מסייעת בכך שהטעמים המקסימים והמיסטיים של התבלינים משתחררים להם בחלל הפה כאשר נוצר שילוב מדהים של קרמל, שקדים ומנעד שלם של עונג שרק הגיל מסוגל להעניק.כאשר לוגמים מהוויסקי,הטעם בתחילה מתוק עם גוף שמנוני ורך בתוספת של טעמי דבש, ליקריש, תפוזים, וניל  כאשר אט אט עולה ברקע עשן כבול עשבוני שהוא שונה מאוד מוויסקים אחרים שהם מעושנים.

הסיומת היא בינונית עם עשן, כבול ועשבוניות אשר אלו מפנים את מקומם לתחושה של מתיקות מתמשכת של דבש, מאלט ומרירות עדינה הנובעת מהעץ.

יש כאלה הטוענים שיש בו מליחות מסוימת. זה נובע בגלל המיקום של המזקקה העומדת על האי שמוקף במי מלח.

המאפיינים של הוויסקי

הסמל של האי הוא שני ההרים שמזדקרים במרכזה ה – Paps Of Jura. זה למעשה השפיע על הבחירה בצורת הבקבוק. על הבקבוק מופיע הסמל של הסופרסטישן ה – ankh . הסמל הזה על פי האמונה מסמל מזל טוב. שמו של הוויסקי עצמו שהוא מתורגם כ – "אמונה טפלה" נבחרה לכבודם של אנשי האי אשר ידועים כמאמינים בהרבה אמונות טפלות. כך למשל נוהג במקום שלא לכרות כבול בחודשים שלפני חודש מאי. כך גם הם נוהגים לערום את ערמות החציר דווקא בכיוון השעון וחלילה מלטעות בכיוון…

המים אשר מהם מייצרים את הוויסקי מגיעים מבין ההרים והסלעים.

נסקור להן חלק מהמאלטים המובחרים.

וויסקי אייל אוף ג'ורה 10שנים

זוהי גרסה מחודשת של הסינגל מאלט המעולה של ג'ורה. הוא מכונה אוריג'ין. אייל אוף ג'ורה 10 מורכב מוויסקי מעושן ומוויסקי שאינו מעושן. הוא עובר יישון בחביות עץ אלון לבן אמריקאי אשר בעבר ייבשו בורבן. אחר כך מועבר הוויסקי לחביות שרי אולורוסו שם היא מקבלת את הבעיטה המתוקה שתפתיע אתכם מיד לאחר הווניל המעושן שתחושו בלגימה הראשונה.

אייל אוף ג'ורה 1948

זהו וויסקי פירותי וייחודי עם ארומה מעושנת המיושנת משך הרבה שנים לסירוגין. כלומר 22 שנה בבורבון, חצי שנה בחביות שרי ואחר כך בשרי של אפוסטולס למשך שש שנים נוספות.

וויסקי אייל אוף ג'ורה פרופסי : אגדה של וויסקי

בשנת 1700 גירשו כנופיה מקומית של שבט בני קמפבל נביאה זקנה וחכמה שהתגוררה באי. היא היתה בעלת סגולת העין השלישית.

הזקנה שכעסה מאוד, ניבאה שבן משפחת קמפבל שיעזוב את העיר אחרון, יהיה בעל עין אחת. כמו כן ניבאה שחפציו יובלו בעזרת עגלה רתומה לסוס לבן.

רבים פקפקו בנבואה זאת…..

אך למרבה הפלא, בשנת 1938, צ'רלס קמפבל חייל משוחרר ממלחמת העולם הראשונה שהיה עיוור בעין אחת,מצא עצמו במצב כלכלי ירוד.

כשיצא לדרכו בפעם האחרונה מהאי, העגלה שנשאה את חפציו אכן נרתמה לסוס לבן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *